¨

VODA A MIMINKO. JAK NEUDĚLAT Z KOUPÁNÍ POVINNOST A NEMÍT Z NĚJ STRES?

Koupání miminka je po návratu z porodnice pro mnohé maminky přímo alchymií. V jakou dobu nejlépe koupat? Večer? Před kojením nebo po kojení? A koupat každý den nebo ne?

A pokud ještě miminko u koupání pláče, pak se stres a nervozita z tohoto úkonu u pečující maminky ještě více stupňuje.

Pojďme se na tohle všechno podívat trochu jinak.

Pro miminko, zvláště to novorozené, je voda připomínkou života v těle své matky.

Voda byla všude kolem něj, voda jej chránila, hladila, objímala. Voda znamenala bezpečí a blaho pro nenarozené tělíčko, které v ní bylo ponořeno, bylo jí obklopeno. A teď se dostáváme k tomu zásadnímu. PONOŘENO.

Miminko potřebuje být u koupání ponořeno do vody a cítit ji všude kolem sebe. Velkou část miminek brečících u koupání má právě na svědomí těch 5 centimetrů vody, které napustíme do vaničky, vždyť miminko stačí přece „ošplíchnout“. Nestačí. Tady teď nejde jenom o provedení hygieny, tady jde také o pocity, které miminko u toho prožívá. Tělíčko děťátka ponořené do vody se cítí bezpečně a opětovně může zažívat a připomínat si ty úžasné pocity, které mělo ještě v těle své mámy.

Koupání miminka ponořením do vody (samozřejmě kromě hlavičky – tu můžeme pak polévat vodou) se stává jedním z nejkrásnějších společných okamžiků dne. Pro novorozené miminko stačí opravdu malá vanička (ta z IKEA je na to přímo stvořená), nebo koupací kyblík anebo pro úplný začátek je ideální také umyvadlo, pokud je dostatečně hluboké. Já po narození využívala právě plně napuštěné umyvadlo.  U miminek, které jsou koupány právě ponořením do vody, je úžasné sledovat to nadšení, když jenom slyší zvuk vody, která se pro něj chystá. A to nemluvím o spokojenosti, kterou projevují přímo u koupání.

A co ta doba? Kdy je ta správná doba na koupání?

No, univerzální odpověď nenajdeme. Těsně před spaním to může být stres, miminko je unavené. Hladové miminko si koupání taky neužije, a hned po kojení to taky nebude příliš ideální. S plným bříškem na přebalovací pultík, zvedání nožiček při přebalování a převlékání a tím tlačení na plné bříško může zas způsobit ublinkávání.

Vhodná doba na koupání miminka, které si chceme oba užít, je o hledání. O napojení se na dítě a sledování jeho denních potřeb, spánku, kojení. Večerní koupání může pokaždé znamenat trochu jiný čas. Není důležité, aby to bylo každý den v sedm večer. Nezáleží, zda to bude před kojením nebo po kojení, to také může být každý den jinak. Důležité je, abyste byli oba dva na koupání naladěni. Jak máma, tak miminko. Hladová, žíznivá, nevyčuraná máma si koupání miminka nedokáže užít, aniž by pustila z hlavy svoje neuspokojené základní potřeby.

A co ta frekvence? Každý den nebo ne?

Tohle je taky o mámě. Ona nejlépe ví, jak to miminko potřebuje. Jak to ona potřebuje.

Já koupala děti každý den. Byl a ještě pořád je to pro nás krásný večerní rituál. Koupání miminka bylo časem mazlení se s vodou, po koupání jemná masáž a dívání se u toho do očí a užívání si nerušené přítomnosti jeden druhého – od koupání novorozeného miminka opravdu odejít nemůžeš. Pro nás bylo důležité, aby děťátko nevnímalo koupání jako nutné každodenní zlo, ale aby to byl pro něj čas, na který se může těšit. Dokud jsme měli jenom jednu dcerku, koupání bylo rodinnou záležitostí, téměř pokaždé jsme byli u koupání oba i s tatínkem. A vlastně i po narození druhé dcerky to tak zůstalo. Holčičky jsme pokaždé, když to šlo, koupali společně.

 

A co tedy na závěr?  Snad jenom to uvědomění, že voda je pro novorozené miminko něco jako máma, která ho objímá.

Tohle potěšení může ještě znásobit společné koupání mámy a miminka (po šestinedělí). Miminko v náručí milující mámy a zároveň ponořené ve vodě může být i kojeno v tohle znásobeném objetí.

Společní koupání i s kojením může být lékem na různé plačtivé situace u miminek, které nelze nijak jednoduše uklidnit. Společným koupáním se dá „dohánět“ bonding, který z nějakých důvodů po porodu neproběhl. Společné koupání s miminkem je také lékem pro mámu. Umožňuje jí totiž ponořit se kromě vody také do svého vnitřního světa, který se narozením miminka otevřel a poskytuje obrovskou příležitost k léčení ženské duše.

Udělejme z koupání zážitek, pro miminko i pro sebe. Voda má schopnost čistit nejen tělo, ale také je léčivým elixírem i pro mateřskou duši.

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů