¨

START DO ŽIVOTA ANEB O BONDINGU

Kam patří právě narozené děťátko? A proč maminka po porodu nemá odpočívat od miminka?

To, co je pro narozené dítě přirozené a ono samo to taky očekává jako samozřejmost, která má po porodu nastat, je to, že bude u mámy. Hned u mámy. Jeho nahé tělíčko je položeno na nahé tělo mámy. Z břicha na břicho. Vše, co po porodu potřebuje, je máma. Máma zabezpečí teplo. Máma zabezpečí jídlo. Máma dá děťátku pocit jistoty, že je tady správně a nemusí se bát. Máma, která se po porodu dotýká svého děťátka, teď znamená pro dítě celý svět.

Právě hned po porodu je ten správný čas na utváření vazby s miminkem.  Máma s dítětem se vzájemně potřebují jak tělesně, tak citově a psychicky.

Na tomhle prvotním poutu závisí kvalita prožívání mnoho dalších životních období děťátka. Příroda to vymyslela velice jednoduše a taky chytře. Příchod na tento svět by měl být do náruče své matky. To je pro miminko pocit neomezené lásky. Tohle je pro lidské mládě prapůvodní přirozenost.

Bonding pro mámu znamená odměnu, ne něco, z čeho je unavená. Při bondingu zapomíná na bolest, a nasává lásku svého miminka. Bonding znamená nejjednoduší začátek kojení –  přirozený tak, jak to bylo původně vymyšleno. Při bondingu tělo mámy reaguje na přítomnost nahého tělíčka novorozeného děťátka a automaticky se spouštějí všechny mateřské instinkty.

Bonding neznamená držet v náručí novorozeňátko zabalené v zavinovačce. Bonding znamená kůže na kůži, pouto, přilepení.

Děťátko, které bylo ochuzeno o tenhle prvotní kontakt s mámou, se cítí ztracené, pláče a následně únavou usíná. Tyhle děti taky mají častější problémy s přisátím a následným kojením. Mají často větší problémy se spánkem – bojí se opětovné separace od maminky, proto si volí raději bdělost a tím si zajišťují přítomnost maminky.

Máma, která neměla po porodu své děťátko u sebe, se cítí více unavená, je více plačtivá. Nereagují hormony, hůře se spouští laktace.

Bonding by měl proběhnout nepřerušovaně. Nenechte se přesvědčovat o něčem jiném. Na bonding máte právo. A trvejte na tom.

Pokud nastane ale situace, kdy ze zdravotních důvodů bonding hned po porodu není možný, není vše ještě ztraceno.

Bonding můžete „dohánět“. Při každé příležitosti využijte toho, kdy můžete být s miminkem spolu „kůže na kůži“, společně odpočívat, společně usínat a obnovovat narušenou prvotní vazbu. Dotýkejte se jeho nahého tělíčka. Podpoříte tím také tvorbu mléka.

Už při přípravě na porod je důležité na bonding myslet a nenechat si ho „ukrást“.

Tento prvotní kontakt je důležitým začátkem spokojeného života narozeného děťátka, které přichází na svět s důvěrou v bezpečí a lásku a cítí se být součástí dokonale ochranitelského maminčina těla.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů