¨

DĚSÍM SE TÉ IZOLACE A ÚPLNĚ NEJVÍC TĚCH KONVERZACÍ O „PLÍNKÁCH“…

Myslím, že snad neexistuje jediná máma, kterou by ještě před porodem nenapadlo, že narozením dítěte se dostane do jakési izolované bubliny, ve které život obsahuje pouze mateřská a dětská témata, a kde jaksi chybí propojení s „normálním světem“.

A jak to tedy doopravdy je? Já bych teď k tomu chtěla říct i něco víc.

Pokud miminko teprve čekáš, ve tvé hlavě jsou úplně jiné myšlenkové pochody, než budou ty, co přijdou po jeho narození.

Je to něco jako postupný myšlenkový vývoj – myšlenkový přechod z role ženy do role matky. Teď ti možná přijde hrozné, když posloucháš maminky s malými dětmi, jak nejsou schopny bavit se o ničem jiném, než o kojení, papání, plínkách a kakání, spaní a nespaní. Možná si říkáš, že ty to budeš mít jinak a hlavně si budeš dávat pozor na to, ať jsi schopna bavit se i o něčem „normálním“.

Tak já tě teď chci uklidnit. Budeš to mít stejně 🙂 . A ačkoli teď ti to přijde přímo „ulítlé“, tak pak tě to bude bavit. Budeš se těšit na to, že si s další maminkou povykládáš tyhle věci a už tě vůbec nenapadne to, co sis o tom myslela před porodem.

A taky chci říct, že je to takhle správně a důležité je si to užívat. Po narození tvého děťátka v tobě automaticky budou startovat pečující procesy a to i myšlenkové.

To, že se bavíš o kojení, znamená, že ti záleží na tom, aby tvé dítě dostávalo to nejlepší a ty jako máma mu to chceš poskytnout.

To, že se bavíš o plínkách a přebalování, znamená, že ti není jedno, jak bude postaráno o tělíčko tvého děťátka.

To, že se bavíš o kakání, znamená, že chceš mít jistotu, že vše funguje tak, jak má.

Ono ta izolovaná bublina je vlastně skvělá.

Jsou v ní mámy, které řeší to, co řešíš ty. Jsou v ní mámy, které se chtějí pochválit, tak jako ty. Jsou v ní mámy, které hledají podporu, tak jako ty. Jsou v ní mámy, které chtějí společnost, která jim právě teď rozumí – a věz, že to teď nejsou ty kamarádky, co ještě nemají děti anebo už dávno zapomněly, jaké to bylo, mít malé miminko.

Spousta maminek s malinkými dětmi si o sobě myslí, že jsou úplně mimo, a mají úplně „prázdný“ mozek. Ale ona to tak příroda záměrně nastavila – aby máma, která je v podstatě taky ochránkyní nového života, měla v mysli na prvním místě to, aby bylo postaráno o dítě. Je to úplně přirozené.

A vůbec není potřeba se obávat, že to tak zůstane napořád.

Naopak. Čím bude děťátko větší a více samostatné, tím víc se tvoje myšlenky budou posouvat opět dál. A taky se v tobě objeví touha opět být sama za sebe, realizovat se v něčem, co tě baví a naplňuje. Bude to stejné u tebe, i u tvého dítěte. I ono bude více samostatné.

Proto nechtějme přeskočit či urychlit tuhle životní etapu maminek malých miminek.  Je přirozená a žádoucí. Naopak, je potřeba si to užít, a pak na to s láskou a vděčností jednou vzpomínat. Protože to nebude trvat tak dlouho. Je krásné sledovat to dokonalé propojení mámy a dítěte a jejich společného růstu.

Takže pokud budeš mít doma novorozence, buď maminkou novorozence. Když budeš mít kojence, buď maminkou kojence. Neobávej se zakrnění. To nehrozí.  A i když si možná myslíš opak, tak věz, že tvoje dítě ti to nedovolí. Ono bude chtít a žádat, abys rostla s ním.

Tyhle obavy, že ztratíš sama sebe, když se staneš mámou, se začnou objevovat postupně v průběhu těhotenství a budou sílit s blížícím se porodem. A jaké to nakonec opravdu bude potom? Až se drobeček narodí? Lze to ponechat náhodě. Anebo lze chtít vědět i něco víc. A nebýt pak třeba nemile zaskočena a bezradná. První těhotenství je ideální doba,  kdy se v plné míře můžeš věnovat sama sobě a taky se připravovat na, co tě zajímá. Třeba si už nějaké otázky teď kladeš. A právě tady na ně můžeš získat odpověď.

Pojď se dozvědět něco víc, než se říká, právě probíhá letní akce, tak neváhej 🙂

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů